Regionalna Fundacja Walki z Rakiem

 

Walczmy razem

 

Badaj się, aby mieć pewność

Rozpoznaj przeciwnika

 

Razem odważniej, bądź blisko 

 

Profilaktyka to podstawa

 

Wspieraj onkologię

 

Pomagaj razem z nami

Promuj zdrowy styl życia i profilaktykę

 

    Dbaj o siebie i najbliższych

 

Wygrywaj z rakiem

 

Pytaj i zdobywaj wiedzę

 

Chemioterapia - na czym polega?

Chemioterapia polega na podawaniu cytostatyków, które niszczą lub hamują namnażanie komórek nowotworowych. Leki te najczęściej podaje się w postaci wlewów dożylnych, iniekcji domięśniowych lub doustnie. W określonych sytuacjach preparaty te mogą być wstrzyknięte do płynu mózgowo-rdzeniowego, opłucnej, pęcherza moczowego.

Cytostatyki mogą być podawane pojedynczo jako tzw. chemioterapia monolekowa lub częściej w różnej kombinacji jako tzw. chemioterapia wielolekowa. Czas trwania wlewu różni się od kilku minut do kilkudziesięciu godzin i jest ściśle określony programem terapeutycznym i zależy od farmakokinetyki leku. Niekiedy kuracje chemiczne wymagają założenia cewnika do naczyń centralnych (przy bardzo intensywnym leczeniu), zazwyczaj jednak są podawane przez zwykły wenflon.

 

Aktywność fizyczna w chorobie nowotworowej

Systematyczna aktywność fizyczna stanowi uznaną składową pożądanego i zdrowego stylu życia, który odgrywa kluczową rolę w profilaktyce wielu chorób, w tym nowotworów.

W ostatnich latach przeprowadzono szereg badań oceniających znaczenie aktywności ruchowej w profilaktyce raka, w okresie terapii onkologicznej oraz po zakończeniu leczenia przeciwnowotworowego.

Wyniki są obiecujące i jednoznacznie podkreślają wartość aktywności fizycznej w onkoprofilaktyce.

Przeczytaj więcej na:  https://www.zwrotnikraka.pl/?p=15906

Pielęgnacja odczynów popromiennych w radioterapii

U większości pacjentów onkologicznych leczonych radioterapią dochodzi do wystąpienia reakcji popromiennej. Nazywamy to odczynem popromiennym. Jest to reakcja tkanek zdrowych na promieniowanie jonizujące. Podczas naświetlania komórek nowotworowych dochodzi również do podrażnienia komórek niezmienionych chorobowo. Odczyn występuje jeszcze częściej u chorych, którzy przechodzą  leczenie skojarzone również z chemioterapią. Oba rodzaje zabiegów powodują często spadek odporności, osłabienie, nudności, senność itp., co ma później wpływ na gojenie się rany.

Odczyn popromienny skóry może być wczesny i późny. Odczyn wczesny może wystąpić nawet po około 10 godzinach od pierwszego napromieniania. Występuje w postaci zaczerwienienia (rumień) i zazwyczaj nie jest trwały. Odczyn późny jest objawem uszkodzenia skóry i występuje nawet po pół roku od zakończenia radioterapii. 

Przeczytaj więcej na:  https://regionalna-fundacja.pl/szkola-dla-pacjentow---pielegnacja-odczynow-popromiennych-w-radioterapii

Opieka hospicyjna - dla kogo?

Opieka hospicyjna o całościowa opieka nad osobami chorującymi na nieuleczalne, niepoddające się leczeniuprzyczynowemu, postępujące choroby. Przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jest też określanajako opieka paliatywna.

Opieka hospicyjna jest dla osób z chorobą nowotworową, z chorobami wywołanymi przez wirus ludzki HIV, z następstwami chorób zapalnych ośrodkowego układu nerwowego, z układowymi zanikami zajmującymi ośrodkowy układ nerwowy, z kardiomiopatią, z owrzodzeniami odleżynowymi.

Przeczytaj więcej na:  https://regionalna-fundacja.pl/opieka-hospicyjna---dla-kogo--kiedy-rozpoczac

On wstydu nie czuje, wygrywa gdy się zaniedbujesz - jak rozpoznać pierwsze objawy?

Rozwijająca się choroba nowotworowa może wywoływać objawy, których chorzy często nie kojarzą z rakiem, a mylą z infekcjami, przeziębieniami czy zwykłym przemęczeniem. Objawy raka nie są identyczne u wszystkich chorych, pojawiają się na różnych etapach choroby nowotworowej i mają różne stopnie nasilenia. 


Ryzyko zachorowań najczęściej wzrasta z wiekiem. Niektóre rodzaje nowotworów mogą być charakterystyczne dla danej płci, pochodzenia etnicznego, predyspozycji genetycznych, stylu życia i warunków środowiskowych. 

Przeczytaj więcej na:  https://regionalna-fundacja.pl/on-wstydu-nie-czuje-wygrywa-gdy-sie-zaniedbujesz---jak-rozpoznac-pierwsze-objawy

Skontaktuj się z nami

fundacja@onkologia.szczecin.pl

 

Tel. 91 42 51 592

 

 

Nr‌ ‌konta‌ ‌57‌ ‌1050‌ ‌1559‌ ‌1000‌ ‌0022‌ ‌7250‌ ‌5138‌ ‌

Odwiedź  nas

Regionalna Fundacja Walki z Rakiem

ul. Strzałowska 22, 71-730 Szczecin