17 maja 2023
TO CO JEST. Żyj teraz

Czy nie lepiej zająć się psychiką później? Jest tyle ważnych rzeczy do załatwienia zaraz po diagnozie, tyle badań do wykonania.

 

Kolejne badania naukowe w dziedzinie onkologii jasno pokazują, że kluczem do efektywnego leczenia jest działanie wielodyscyplinarne – medyczne, psychologiczne, ale też społeczne, duchowe, artystyczne, i inne. I – niestety - nie brak też naukowych dowodów na to, że choroba onkologiczna oraz leczenie są czynnikami sprzyjającymi rozwojowi zaburzeń psychicznych, zwłaszcza depresyjnych i lękowych. Poza tym choroba nowotworowa nie pojawia się w pustce. Wchodzimy w nią z pełnią naszego dotychczasowego życia, a więc też z problemami natury psychicznej, jeżeli już na nie cierpimy od jakiegoś czasu. Choroba i leczenie dodatkowo je uwypuklają. Nie ma żadnych powodów by odkładać przeciwdziałanie im na tak zwane „później”.

 

Działania medyczne i wsparcie psychologiczne uzupełniają się. Działania medyczne i wsparcie psychologiczne nie konkurują ze sobą, nie wydłużają terminów oczekiwania na cokolwiek.

 

W funkcjonującej od niedawna w ZCO poradni prehabilitacji zachęcamy np. chociażby do wdrożenia aktywności fizycznej, do porzucenia nałogów, do wprowadzenia diety wzmacniającej organizm. A kondycja psychiczna ma być naszym sprzymierzeńcem, nie zaś przeszkodą, przeciwnikiem czy hamulcem. Dbanie o dobry nastrój, mobilizację, wewnętrzny spokój, jasne myśli, praktykowanie zdrowych przekonań, relaksację układu nerwowego daje każdemu z nas dodatkowe narzędzia, których możemy używać, konfrontując się z trudnościami.

 

Warto też regularnie rozwijać swoją wewnętrzną motywację i umiejętność prawidłowego korzystania z tej zewnętrznej, żeby dostosowywać się do zaleceń, wprowadzać pożądane zmiany. Najlepsze plany diet czy zestawy ćwiczenia przynoszą skutek tylko wtedy, gdy rozumiemy ich wpływ na nasze zdrowie i praktykujemy je na co dzień. Trudne emocje i niepokojące przekonania mogą skutecznie odebrać nam chęć, poczucie sensu i siłę do robienia czegokolwiek. Psychologia naukowo i praktycznie zajmuje się mechanizmami wprowadzania zmian, budowania nowych nawyków i dobrze jest korzystać z jej osiągnięć, jeśli tylko rozumiemy, że chcemy w procesie zdrowienia zrobić dla siebie wszystko, co – jak rozumiemy – jest do zrobienia.

Warto dbać o kondycję psychiczną przez cały okres leczenia i zdrowienia. Na każdym etapie tego procesu może to służyć innym celom szczegółowym. W pierwszym – diagnostycznym i przygotowującym do leczenia chodzi przede wszystkim o to, by opanować pierwszy szok, wyjść z napięcia, zacząć poznawać siebie w zmienionej życiowej sytuacji, uczyć się sposobów konstruktywnego radzenia sobie, zapobiegać tym wyczerpującym mechanizmom – czyli zamrożeniu, zaabsorbowaniu lękowemu, odcięciu od przeżywania, ucieczce czy nieskoordynowanej walce. Każdy kolejny etap na drodze do zdrowienia generuje inne potrzeby, a baza zbudowana na początku – swoista odporność psychiczna – procentuje na każdym kroku.

 

W zakresie dbania o zdrowie psychiczne specjalistami są psycholodzy, psychoterapeuci i psychiatrzy.

W Zachodniopomorskim Centrum Onkologii pacjenci mają bardzo łatwy i szybki dostęp do pomocy psychologicznej. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w tekście TO CO JEST.  ABC pomocy psychologicznej dla pacjentów z chorobą nowotworową

 

 

 

Anna Kołodziejska,

psycholog

                                                                                                               

 

Dziękuję, że poświęcasz swój czas na przeczytanie zamieszczonych treści.

Wiesz na pewno, że teksty podlegają ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jeśli chcesz skopiować ich całość lub fragmenty, by opublikować je gdzie indziej -  proszę, zawsze podaj źródło.

                         Autorka

 

Skontaktuj się z nami

fundacja@onkologia.szczecin.pl

 

Tel. 91 42 51 592

 

 

Nr‌ ‌konta‌ ‌57‌ ‌1050‌ ‌1559‌ ‌1000‌ ‌0022‌ ‌7250‌ ‌5138‌ ‌

Odwiedź  nas

Regionalna Fundacja Walki z Rakiem

ul. Strzałowska 22, 71-730 Szczecin