15 maja 2023
TO CO JEST.  ABC pomocy psychologicznej dla pacjentów z chorobą nowotworową

 

Podstawowym celem działań psychoonkologów – we współpracy z pacjentami - jest poprawa jakości życia ludzi z choroba nowotworową.

 

Rozpoznanie choroby nowotworowej i konieczność leczenia są zwykle odbierane przez pacjentów i ich najbliższych, jako silny kryzys. Fizycznym objawom choroby towarzyszą więc psychiczne reakcje na nią i na zmienioną sytuację życiową. Bardzo ważne jest, żeby od początku diagnostyki i przez cały okres leczenia pozostawać w kontakcie z własnym stanem psychicznym, rozpoznawać i regulować emocje, myśli i zachowania tak, by służyły one zdrowieniu.

 

Pacjenci, którzy potrzebują w tym zakresie wsparcia profesjonalisty, mogą skorzystać z pomocy psychologów – psychoonkologów. Psychoonkolog nie jest lekarzem. Psychoonkolog jest psychologiem, który diagnozuje sytuację psychologiczną i potrzeby osoby chorej onkologicznie. W konsekwencji udziela pomocy psychologicznej, wykorzystując metody i techniki terapeutyczne o naukowo udowodnionej skuteczności. Kluczem do efektywnego i skutecznego leczenia jest bowiem  szybkie, radykalne i wielodyscyplinarrne  postępowanie, stanowiące kompilację  strategii z dziedziny chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej, radioterapii   oraz dostępności pomocy psychologicznej.                                                                                                  

 

Podstawowym celem działań psychoonkologów – we współpracy z pacjentami - jest poprawa jakości życia ludzi z choroba nowotworową. Służy temu  mobilizowanie woli walki z rakiem, modyfikowanie szkodliwych przekonań na temat choroby i leczenia, pomoc w bezpiecznym rozładowywaniu obciążających emocji oraz we wdrażaniu zdrowego myślenia i konstruktywnych zachowań.

Wiele osób na różnych etapach leczenia doświadcza silnego napięcia, bezradności, rezygnacji, przygnębienia, lęku, złości. Warto wiedzieć, że można i warto sobie z nimi poradzić.

 

Na wizycie u psychoonkologa pacjent może liczyć m. in. na:

  • wsparcie psychologiczne w trudnych sytuacjach związanych z chorobą i leczeniem;

  • interwencję kryzysową, poradnictwo i psychoedukację;

  • pomoc w radzeniu sobie ze stresem;

  • pracę terapeutyczną nad obranym wspólnie z pacjentem celem;

  • naukę relaksacji i wizualizacji.

          

 

Powinniśmy zgłaszać się do specjalisty zawsze, gdy mamy pytania dotyczącego swojego stanu zdrowia. Mamy przecież poczucie, że coś jest nie tak, jest inaczej, niż zwykle, np.:

- gorzej śpimy

- zmienia się apetyt

- jesteśmy bardziej wrażliwi na bodźce zewnętrzne

- stajemy się wybuchowi                                                                      

- unikamy kontaktu z innymi

- czujemy się bezradni i obezwładnieni

- pojawiają się niewyjaśnione symptomy z ciała, w tym ból

- dręczą nas nawracające myśli czy obrazy

 

Konsultacja u psychologa rzadko jest następstwem spontanicznej decyzji. Pacjent zwykle nosi się jakiś czas z takim zamiarem. Warto poobserwować siebie, spisać wszystko, co budzi niepokój czy pytania.

 

Pacjenci zgłaszają się samodzielnie lub są kierowani przez lekarzy. WAŻNE! Żeby skorzystać z pomocy psychologa w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii, nie jest wymagane skierowanie lekarskie (poza wybranymi wyjątkami). Decydująca jest wola i osobiste zgłoszenie się pacjenta. Zdarza się, że nasz wewnętrzny głos nie ostrzega nas, brakuje nam krytycznego myślenia. Wówczas powinni interweniować nasi bliscy, którzy zauważają niepokojące symptomy.

 

Podsumowując: pacjenci mogą zgłaszać się do psychologa samodzielnie, ze skierowaniem lub bez. W imieniu pacjenta kontakt z psychologiem może nawiązać także bliska choremu osoba – niekoniecznie spokrewniona, po prostu realnie wspierająca – a także lekarz, pielęgniarka, inny pracownik medyczny Centrum.

Pacjentów przebywających w Oddziale Chirurgii, w Oddziale Onkologii Klinicznej oraz w Oddziale Klinicznym Radioterapii odwiedzamy – po zgłoszeniu samodzielnym lub przez pracownika medycznego - w miejscu ich hospitalizacji.

Pacjentów, którzy są w trakcie diagnostyki, którzy leczą się ambulatoryjnie (bez pobytu w szpitalu), są w trakcie rehabilitacji w oddziale dziennym, a także osoby, które są w kontroli onkologicznej po leczeniu, zapraszamy do Gabinetu Psychologa.

                                                                                                                       

Dane kontaktowe:

Gabinet Psychologa

Ośrodek Rehabilitacji Psychospołecznej i Medycznej Osób Niepełnosprawnych

ul. Strzałowska 27

pokój 205

od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 14.35

Telefon: 91  42  51 534

 

Pacjenci, którzy przebywają w szpitalu, mogą zgłaszać chęć rozmowy z psychologiem także swojemu lekarzowi lub pielęgniarkom na oddziale. Otrzymają wówczas odpowiednią pomoc.

 

                                                               Anna Kołodziejska,

psycholog

                                                                                                               

 

                                                                       

Dziękuje, że poświęcasz swój czas na przeczytanie zamieszczonych treści. Wiesz na pewno, że teksty podlegają ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jeśli chcesz skopiować ich całość lub fragmenty, by opublikować je gdzie indziej -  proszę, zawsze podaj źródło.

Autorka

 

Skontaktuj się z nami

fundacja@onkologia.szczecin.pl

 

Tel. 91 42 51 592

 

 

Nr‌ ‌konta‌ ‌57‌ ‌1050‌ ‌1559‌ ‌1000‌ ‌0022‌ ‌7250‌ ‌5138‌ ‌

Odwiedź  nas

Regionalna Fundacja Walki z Rakiem

ul. Strzałowska 22, 71-730 Szczecin