16 maja 2023
TO CO JEST. Trudny początek

Co to znaczy, że można się wesprzeć w leczeniu poprzez zadbanie o swoją psychikę?

Pierwszą reakcją na informację o chorobie nowotworowej i o konieczności leczenia jest strach, szok. Zdarza się też złość albo smutek. Zwykle jednak emocji jest tak dużo i zmieniają się tak szybko, że – jako pacjenci, zanurzeni w nich – czasami nie jesteśmy w stanie tego wszystkiego uporządkować, nazwać, przyjąć. Czujemy się wprost zalani emocjami, obezwładnieni. Albo nie czujemy nic. Jakbyśmy byli wewnętrznie sparaliżowani. Ktoś obserwujący nas z zewnątrz mógłby nawet uznać, że jesteśmy bardzo spokojni, wszystko rozumiemy i ze wszystkim się zgadzamy – ponieważ się nie odzywamy, kiwamy głową i nawet nie uroniliśmy łzy. Tak naprawdę jesteśmy bardzo często w takich chwilach zamrożeni – co jest odruchem obronnym zapisanym w układzie nerwowym, automatycznie się uruchamiającym w  kryzysie - a pod skorupą uczucia i myśli po prostu buzują. Nie wiemy, jak to wszystko wyrazić, próbujemy jakoś upchnąć w sobie, powstrzymać, zwykle z obawy, że zupełnie porwie nas rwąca rzeka obaw, bezradności i rozpaczy.

Najkrócej można powiedzieć, że w takiej sytuacji pomoc psychologiczna służy temu, by przywrócić nam psychiczną równowagę po szoku spowodowanym otrzymaniem diagnozy, rozpoczęciem leczenia. Szukamy sposobów na obcowanie z przetaczającymi się przez nas siłami lęku, smutku, pomieszania, niepewności, gniewu. Sprawdzamy, jakie są nasze zasoby – nasze siły fizyczne, psychiczne, społeczne, materialne. Oczywiście, chcemy sobie poradzić, znaleźć swoje miejsce, jakiś sposób na przejście przez to. Rozpoznanie zasobów pokazuje,  w czym możemy znaleźć oparcie, dodatkowe siły.

Niektórzy z nas potrafią to zrobić samodzielnie czy korzystając z porad rodziny i przyjaciół, znajomych. Niektórzy z nas potrzebują podprowadzenia, wskazówki czy zwyczajnego zrozumienia także od osób z zewnątrz, od specjalistów.

W zakresie dbania o zdrowie psychiczne specjalistami są psycholodzy, psychoterapeuci i psychiatrzy.

W Zachodniopomorskim Centrum Onkologii pacjenci mają bardzo łatwy i szybki dostęp do pomocy psychologicznej. W zakresie dbania o zdrowie psychiczne specjalistami są psycholodzy i psychiatrzy.

W Zachodniopomorskim Centrum Onkologii pacjenci mają bardzo łatwy i szybki dostęp do pomocy psychologicznej. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w tekście  TO CO JEST.  ABC pomocy psychologicznej dla pacjentów z chorobą nowotworową

Anna Kołodziejska,

psycholog

Dziękuję, że poświęcasz swój czas na przeczytanie zamieszczonych treści.

Wiesz na pewno, że teksty podlegają ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jeśli chcesz skopiować ich całość lub fragmenty, by opublikować je gdzie indziej -  proszę, zawsze podaj źródło.

Autorka