Co to znaczy, że można się wesprzeć w leczeniu poprzez zadbanie o swoją psychikę?
Pierwszą reakcją na informację o chorobie nowotworowej i o konieczności leczenia jest strach, szok. Zdarza się też złość albo smutek. Zwykle jednak emocji jest tak dużo i zmieniają się tak szybko, że – jako pacjenci, zanurzeni w nich – czasami nie jesteśmy w stanie tego wszystkiego uporządkować, nazwać, przyjąć. Czujemy się wprost zalani emocjami, obezwładnieni. Albo nie czujemy nic. Jakbyśmy byli wewnętrznie sparaliżowani. Ktoś obserwujący nas z zewnątrz mógłby nawet uznać, że jesteśmy bardzo spokojni, wszystko rozumiemy i ze wszystkim się zgadzamy – ponieważ się nie odzywamy, kiwamy głową i nawet nie uroniliśmy łzy. Tak naprawdę jesteśmy bardzo często w takich chwilach zamrożeni – co jest odruchem obronnym zapisanym w układzie nerwowym, automatycznie się uruchamiającym w kryzysie - a pod skorupą uczucia i myśli po prostu buzują. Nie wiemy, jak to wszystko wyrazić, próbujemy jakoś upchnąć w sobie, powstrzymać, zwykle z obawy, że zupełnie porwie nas rwąca rzeka obaw, bezradności i rozpaczy.
Najkrócej można powiedzieć, że w takiej sytuacji pomoc psychologiczna służy temu, by przywrócić nam psychiczną równowagę po szoku spowodowanym otrzymaniem diagnozy, rozpoczęciem leczenia. Szukamy sposobów na obcowanie z przetaczającymi się przez nas siłami lęku, smutku, pomieszania, niepewności, gniewu. Sprawdzamy, jakie są nasze zasoby – nasze siły fizyczne, psychiczne, społeczne, materialne. Oczywiście, chcemy sobie poradzić, znaleźć swoje miejsce, jakiś sposób na przejście przez to. Rozpoznanie zasobów pokazuje, w czym możemy znaleźć oparcie, dodatkowe siły.
Niektórzy z nas potrafią to zrobić samodzielnie czy korzystając z porad rodziny i przyjaciół, znajomych. Niektórzy z nas potrzebują podprowadzenia, wskazówki czy zwyczajnego zrozumienia także od osób z zewnątrz, od specjalistów.
W zakresie dbania o zdrowie psychiczne specjalistami są psycholodzy, psychoterapeuci i psychiatrzy.
W Zachodniopomorskim Centrum Onkologii pacjenci mają bardzo łatwy i szybki dostęp do pomocy psychologicznej. W zakresie dbania o zdrowie psychiczne specjalistami są psycholodzy i psychiatrzy.
W Zachodniopomorskim Centrum Onkologii pacjenci mają bardzo łatwy i szybki dostęp do pomocy psychologicznej. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w tekście TO CO JEST. ABC pomocy psychologicznej dla pacjentów z chorobą nowotworową
Anna Kołodziejska,
psycholog
Dziękuję, że poświęcasz swój czas na przeczytanie zamieszczonych treści.
Wiesz na pewno, że teksty podlegają ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jeśli chcesz skopiować ich całość lub fragmenty, by opublikować je gdzie indziej - proszę, zawsze podaj źródło.
Autorka
fundacja@onkologia.szczecin.pl
Tel. 91 42 51 592
Nr konta 57 1050 1559 1000 0022 7250 5138
Regionalna Fundacja Walki z Rakiem
ul. Strzałowska 22, 71-730 Szczecin