19 maja 2023
TO CO JEST. Czy to dla mnie? 

Czy każdy potrzebuje pomocy psychologa? Przecież to moje emocje i myśli, moje nastroje. Tak już ze mną jest. I jeśli sobie nie pomogę w tym samodzielnie, to nikt mi nie pomoże.

 

Pomocy psychologa psychoonkologa potrzebują te osoby leczone z powodu chorób nowotworowych, … które tego potrzebują. Nikt więcej, ale też nikt mniej. Niestety, badacze i praktycy z tego obszaru pomocy mówią otwarcie, że skala zaniedbań jest niepokojąca i brzemienna w skutki.

Zbyt często w odniesieniu do osób zmagających się z chorobą nowotworową zakładamy, że pewne symptomy psychiczne – myśli, odczucia, zachowania – są adekwatne do choroby i tak już po prostu musi być. Oj, trzeba być bardzo ostrożnym w takich osądach. Jest to zupełnie nieuprawnione założenie, że każdy pacjent, który choruje na raka, musi być smutny, musi mieć spadek nastroju, że musi mu się nic nie chcieć i nie widzi niczego dobrego w swojej przyszłości.

 

Warto wiedzieć, że pierwsza wizyta u psychologa psychoonkologa nie musi odbyć się tylko dlatego, że ktoś potrzebuje pomocy lub wręcz ma objawy zaburzeń psychicznych. Ona służy diagnozie, ocenie sytuacji. Jest  po to, żeby ewentualnie potwierdzić swoje przypuszczenia w tym zakresie, rozwiać je albo po prostu posłuchać opinii specjalisty. Zwłaszcza w takich węzłowych momentach, jak postawienie diagnozy, kolejne etapy leczenia, duże zmiany życiowe związane z chorobą - gdy działamy pod wpływem wysokiego napięcia, jesteśmy zdezorientowani i jakby oderwani od gruntu - trudno nam polegać wyłącznie na sobie. Dlatego w centrach onkologii zatrudnia się psychoonkologów, żeby taka wizyta była wręcz rutynowa. Otrzymujemy skierowanie, termin i idziemy sprawdzić, czy to faktycznie jest dla nas.

 

Psycholog psychoonkolog to osoba wykształcona i doświadczona w swojej dziedzinie, fachowa w zakresie zdrowia psychicznego. Nie wartościuje ludzi i problemów, z którymi przychodzą na konsultację ani nie krytykuje ich sposobów radzenia sobie. Zajmuje się łagodzeniem lub usuwaniem psychicznych następstw choroby nowotworowej oraz psychicznych następstw leczenia onkologicznego.  Używa do tego m. in. psychoedukacji, wsparcia informacyjnego i emocjonalnego, interwencji kryzysowej, poradnictwa, metod i technik z dostępnych mu nurtów psychoterapii.  

 

Pogląd o tym, że sami sobie musimy pomóc – i że tylko to ma wartość – jest, niestety, dość często wyrażany. To bardzo ciekawe. Przecież, jeśli coś umiem, mogę, zwyczajnie to robię, zmieniam - nie pomagam sobie zrobić czy zmienić. Jeśli jednak używam słowa „pomoc”, zawsze zakłada ono konieczność wkładu innych osób. Kogoś, kto może do mojej mocy dołożyć swoją moc – choćby w postaci wiedzy i doświadczenia w danej dziedzinie oraz profesjonalnego zaangażowania.

Istotą wsparcia psychologicznego z elementarni terapii jest udzielenie takiej pomocy pacjentowi w kryzysie, by ten w konsekwencji mógł funkcjonować samodzielnie, w pełni swojego dobrostanu psychicznego. Nie dzieje się to przez włamanie do cudzych myśli lub emocji, ale np. przez rozpoznanie takich prawidłowości psychicznych, które mają na nie wpływ.

 

W zakresie dbania o zdrowie psychiczne specjalistami są psycholodzy, psychoterapeuci i psychiatrzy.

W Zachodniopomorskim Centrum Onkologii pacjenci mają bardzo łatwy i szybki dostęp do pomocy psychologicznej. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w tekście:TO CO JEST.  ABC pomocy psychologicznej dla pacjentów z chorobą nowotworową

 

 

Anna Kołodziejska,

psycholog

                                                                                                                

 

Dziękuję, że poświęcasz swój czas na przeczytanie zamieszczonych treści.

Wiesz na pewno, że teksty podlegają ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jeśli chcesz skopiować ich całość lub fragmenty, by opublikować je gdzie indziej -  proszę, zawsze podaj źródło.

Autorka 

 

      

Skontaktuj się z nami

fundacja@onkologia.szczecin.pl

 

Tel. 91 42 51 592

 

 

Nr‌ ‌konta‌ ‌57‌ ‌1050‌ ‌1559‌ ‌1000‌ ‌0022‌ ‌7250‌ ‌5138‌ ‌

Odwiedź  nas

Regionalna Fundacja Walki z Rakiem

ul. Strzałowska 22, 71-730 Szczecin