18 października 2022
Profilaktyka to podstawa

Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Z tej okazji wspólnie  Zachodniopomorskim Centrum Onkologii  w Szczecinie  przygotowaliśmy film wyjaśniający, na czym polegają badania diagnostyczne w profilaktyce tego nowotworu. Temat przybliżyła dr Magdalena Salamaga, specjalistka radiologii i diagnostyki obrazowej z ZCO.

Film można obejrzeć tu: https://www.youtube.com/watch?v=bS1jAroDYiE

Rak piersi niezmiennie od lat jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet na świecie, a w ostatnich latach jest rozpoznawany u coraz młodszych pań. Symptomy chorobowe i potencjalne objawy raka piersi zależą przede wszystkim od stopnia jego zaawansowania. Zarówno rak piersi, jak i łagodny nowotwór sutka w początkowym okresie rozwoju przebiegają najczęściej bezobjawowo, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania diagnostyczne. Dzięki temu można wykryć nowotworu piersi już na wczesnym etapie. Pamiętajmy, że rak piersi wcześnie wykryty jest możliwy do wyleczenia.

Każda kobieta powinna wykonywać samobadanie piersi. Samobadanie należy powtarzać regularnie, co najmniej jeden raz w miesiącu, najlepiej w tym samym dniu. Nie każda zmiana występująca w piersi jest objawem nowotworu złośliwego, ale każda wymaga specjalistycznego badania diagnostycznego. Do nich zaliczamy:

– usg piersi,

– mammografia piersi,

– rezonans magnetyczny.

We wczesnych stadiach rak sutka może być wykryty wyłącznie badaniem specjalistycznym. Każde niepokojące zmiany, które mogą stanowić potencjalne objawy raka piersi powinien zweryfikować doświadczony lekarz.