12 października 2022
Różowy październik w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii

Gmina Kalisz Pomorski  we współpracy z ZCO realizuje "Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek gminy" skierowany do kobiet w wieku 40-49 lat. W ramach programu panie z Kalisza Pomorskiego zostaną przebadane w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii badaniem mammograficznym, wezmą udział w wykładzie o profilaktyce raka piersi oraz instruktażu samobadania.

W październiku z mieszkankami Kalisza specjaliści ZCO spotkają się w dwie soboty: 15.10 i 29.10. Kolejne badania zostały zaplanowane na listopad i grudzień.

– Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet – w 2021 r. w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie zoperowaliśmy ok. 1100 pacjentek z diagnozą raka piersi – mówi dr Małgorzata Talerczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w ZCO –  Pacjentki często zgłaszają się do nas zbyt późno, kiedy nowotwór jest już  w zaawansowanym stadium. Tymczasem rak piersi wcześnie wykryty jest możliwy do wyleczenia. Właśnie dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne: mammografię i USG oraz pamiętać o comiesięcznym  samobadaniu piersi.

Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat – do tych Pań skierowany jest populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi, w ramach którego wykonywana jest bezpłatna mammografia. Trwa zaledwie kilka minut, jest bezbolesna, a pacjentki, do których skierowany jest program (czyli Panie w wieku 50 – 69 lat, które nie miały wykonywanego badania w ramach NFZ w ciągu ostatnich dwóch lat) nie muszą mieć na nią skierowania. Nie obowiązuje też rejestracja.

W ZCO mammografia w ramach programu wykonywana jest codziennie, od poniedziałku do piątku. Wystarczy zgłosić się do Zakładu Diagnostyki Obrazowej (mieści się w budynku nr 8, czyli  Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi):  w poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 8.30 – 15.30, a w środę w godz. 8.00 – 17.00.