05 października 2023
Widzimy się na Marszu Różowej Wstążki

Kolejny Marsz Różowej Wstążki, będący przypomnieniem o konieczności wykonywania badań profilaktycznych oraz wyrazem wsparcia dla kobiet z doświadczeniem raka piersi, przejdzie ulicami Szczecina już w najbliższą sobotę, 7 października. Różowy korowód wystartuje spod pomnika Gryfa przy Urzędzie Miasta o godz. 12.00 i ruszy w kierunku Filharmonii im. Mieczysława Karłowiczaw Szczecinie, gdzie zaplanowany jest finał marszu.

W gmachu Filharmonii na uczestniczki czekać będą stoiska edukacyjne przygotowane przez Zachodniopomorskie Centrum Onkologii wspólnie z Regionalną Fundacją Walki z Rakiem oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Szczecinie. Panie będą mogły nauczyć się samobadania piersi na fantomach, zmierzyć poziom cukru i ciśnienie krwi. Poza tym: quiz wiedzy z nagrodami nt. profilaktyki raka piersi i rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą różową kreację – tu także do wygrania będą nagrody.

Tegoroczny Marsz Różowej Wstążki odbywa się dzięki wysiłkom wielu współorganizatorów, którzy razem postanowili namawiać kobiety do badań profilaktycznych raka piersi – bo to właśnie ten rak najczęściej występuje wśród kobiet i jest drugą przyczyną śmierci (po raku płuca) z powodu chorób onkologicznych. Wg danych NFZ https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/dane-o-realizacji-programow/ zgłaszalność na mammografię w ramach programu  w Szczecinie to zaledwie 34% kobiet zakwalifikowanych do badania. Tymczasem wczesna diagnoza daje szansę na całkowite wyleczenie raka piersi. W początkowym stadium rak piersi nie daje żadnych objawów, a najlepszym sposobem na jego wczesne wykrycie pozostaje regularna kontrola stanu zdrowia piersi.  Strona Marszu: https://marszrozowejwstazki.pl/

Organizatorzy Marszu Różowej Wstążki: Fundacja MOŻESZ, Filharmonia w Szczecinie, Zachodniopomorskie Centrum Onkologii, Regionalna Fundacja Walki z Rakiem, Stowarzyszenie Amazonek AGATA. Wydarzenie patronatem honorowym objął Marszałek Olgierd Geblewicz. Zadanie zostało sfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

.